Zanimljiva istraživanja o mozgu
Piše: Irena Jurjević, savjetnica iz Gestalt psihoterapije
Evo nekoliko rezultata istraživanja mozga koji potvrđuju neke činjenice koje o funkcioniranju mozga koje znamo, i neke koje nam baš i nisu poznate…
Klima zabave i smijeha utječe pozitivno na proces učenja i pamćenja
Kad se ljudi smiju i zabavljaju luče kemijske supstance u mozgu koje pozitivno djeluju na proces pamćenja. Istraživač sa sveučilišta Standford Bandura zabilježio je da postoji biokemijska razlika u tijelu kad je čovjek samopouzdan i optimističan za razliku od onda kad se osjeća depresivno. Učenikov ili studentov stav prema učenju najvažniji je čimbenik za uspješni ishod učenja. Ako student doživljava učenje kao zabavu i uzbuđenje ishod će biti pozitivan.
Čovjek koji pamti sve – hiperpamćenje
Ako vas ljuti otežano zapamćivanje i zamišljate kako bi dobro bilo kada biste jednim pogledom na tekst sve odmah zapamtili, pročitajte ovo:
Najdetaljnije praćen slučaj hiperpamćenja bio je ruski mnemonista Serevski. Zapazio ga je urednik novina u kojima je radio, jer nikad nije vodio bilješke, a sve je doslovno pamtio, čak mjesecima unazad. Koristio je kompleksno vizualno predočavanje i asocijacije te posebnu vrstu asocijacije – sinestezije, u kojoj su glasovi i brojevi imali boju. Jedini način da nešto zaboravi bio je da to što je zapamtio predoči na ploči kao zapisano i onda spužvom izbriše ili nešto napiše preko toga.
Moć navike
Svi smo probali naučiti novu vještinu, promijeniti neko ponašanje koje nam šteti (prestati pušiti, držati se dijete, brojiti do 10 kad smo bijesni…) i znamo da to ne ide uvijek baš lako. Često odustanemo, jer nam je taj proces težak, dosadan i nemamo strpljenja vježbati i ustrajati u novom ponašanju. No, vrijedi ustrajati jer naš mozak ima mogućnost brze promjene obrazaca ponašanja. Sljedeća informacija ide u prilog tome: Sveučilište Harvard radilo je istraživanja koristeći posebne naočale koje okreću sliku svijeta koju vidimo. Nakon nekoliko sati nošenja tih naočala, ispitanik vidi normalno. Mozak kompenzira okrenutu sliku. Kad su ispitanici skinuli naočale, stvarna slika svijeta bila im je okrenuta. 90% vida događa se iza očiju; u mozgu.
Učenje novih stvari utječe na to da ostajemo mladi i živimo zdravije živote
U svojim studijama Jean-Francois Dartigues otkrio je da oni koji zadrže mladost nisu oni koji imaju najviše formalne edukacije, već oni koji su imali najizazovnije intelektualno poticane karijere. Drugim riječima – koristite svoj mozak ili će te ga izgubiti. U stvari istraživanja sugeriraju da oni koji nastave učiti nova ponašanja i prihvate izazove ostaju mlađi nego oni koji to ne rade.