Individualnost – što nas čini drugačijima od drugih?

21. 09. 2012

Piše: Irena Dajčar

„Individuals play out their lives in different ways.“ 

Thomas Huxley

Često se mogu čuti izjave poput:“ Svi smo mi jednaki …“ No, nismo jednaki niti je poanta svega da budemo. Živimo u doba „obrazaca“ gdje svakodnevno nailazimo na „copy – paste“ poduhvate popraćene brzom i jeftinom zaradom, jednovrsnost, monotoniju te se pitamo kamo je nestao onaj opipljivi bilo inovativnosti, individulanosti, kreativnosti? Stopljeni ste s masom ili se izdvajate iz te iste mase?

Što nas onda čini drugačijima? Naša individualnost.

 

Koliko ste svjesni svoje individualnosti?

Nismo svjesni zablude u kojoj svakodnevno živimo, zato što je fokus na onome što vidimo, površno osjećamo jer ionako se sve pruža na dlanu jednim klikom ili pozivom no zapravo smo premalo svjesni sami sebe, našeg identiteta – svojega Ja u toj prenatrpanoj priči, skrivenog izvora svih rješenja unutar nas samih.

Teoriju te zgodan primjer individualnosti postavio je Carl Gustav Jung; Individualizacija znači postati pojedinačno biće, ukoliko pod individualnošću podrazumijevamo našu najintimniju, krajnju i neusporedivu jedinstvenost, postati svoja Vlastitost (Ja). Zbog toga bi se individualizacija mogla prevesti kao “samoostvarenje” ili kao “samoispunjenje”… Tako je naše Ja ujedno  i cilj života, pošto je ono najpotpuniji izraz sudbinske kombinacije, koja se naziva individua, i to ne samo pojedinog čovjeka, već čitave grupe u kojoj jedan dopunjava drugog, sve do potpune slike. “

 

Baveći se brojnim psihološkim i dr. znanstvenim istraživanjima, C.G. Jung kao primjer individualizacije navodi poznati primjer zmaja i junaka Jona, gdje tek nakon suočavanja sa svim slabostima i težnjama naših karakternih osobina postajemo cjeloviti individualci – junaci, spremni kao takvi samopuzdano i subjektivno djelovati, bez štetnih utjecaja.

Izvan psihološke domene odgovor na postavljeno pitanje što je zapravo individualnost, prema samom morfološkom značenju riječi znači:

•    Skup svojstava nekoga individuuma (pojedinca) po kojima se on razlikuje od drugih.
•    Osoba s naglašenim vlastitim, svojevrsnim svojstvima i vladanjem; snažna osobnost.

 

Niste se složili s prijateljicom oko neke teme dok ste ispijale zajedničku kavu, ili vam se učinilo da vas ne razumiju taj dan? Na poslu se događa ista priča pa se čini jednostavnije ići linijom manjeg otpora i složiti se, poput lego kockice nego živcirati se? Samo su neka svakodnevna pitanja koja potiču logičko preispitivanje, otklanjanje sumnji i nedoumica, malu analizu koja riješi krizu… no pravi odgovor leži u tome da nas zapravo vežu samo zajednički interesi prema određenim pojavama, stvarima, osobama i sl., a kao pojedinci imamo različitu percepciju i emotivni doživljaj.

U svemu ovome zapravo treba biti ono što jesmo – to je jedini i nepogrešivi  recept za uspješan razvoj snažne individue.

Ostavi komentar