Kako detektirati disleksiju kod djeteta?

10. 07. 2014

disleksijaPiše: Jelena Žerjavić, prof. psih.

Disleksija je specifičan način mišljenja i opažanja, a definira se kao teškoća u čitanju i pisanju.

Uobičajeno se detektira mjerenjem brzine, točnosti i razumijevanja čitanja, a pokazatelj prisutnosti disleksije mjeri se standardiziranim testovima. Rezultat na tim testovima je kod disleksičnog djeteta znatno niži od očekivanog s obzirom na njegovu kronološku dob, izmjerenu inteligenciju i obrazovanje primjereno dobi.

Temeljni problem disleksije su teškoće u fonološkoj obradi glasova. To znači da dijete teško postaje svjesno glasova u riječi i zbog toga ima problema s razumijevanjem teksta u čitanju i u pisanju.

Kako biste vidjeli što nije u redu probajte dokučiti koje greške dijete radi dok uči. Pregledajte djetetove zadaće i bilješke sa sata, dajte djetetu da pročita tekst, izdiktirajte mu neki tekst, dajte mu da odgovori na neko pitanje usmenim i pismenim putem. I pri tom obratite pažnju jesu li prisutne sljedeće greške:

Dijete relativno često:

  • Teško povezuje grafem s fonemom (slovo – glas na primjer slovo A i glas A) i obrnuto
  • Teško povezuje glasove i slogove u riječi, na primjer: m-a-č-k-a u mačka ili lju- bi- mac u ljubimac)
  • Teško raščlanjuje riječ na glasove i slogove, na primjer: prijatelj u p-r-i-j-a-t-e-lj
  • Zamjenjuje grafički slična slova kao što su: b-d, b-p, m-n, n-u, a-e, s-z, š-ž, u riječima npr, dobar-bodar, bebica-dedica, bili-pili, nema-mene,
  • Zamjenjuje i fonetski slična slova (d-t, g-k, b-p, z-s, u riječima, npr brati-prati, grije-krije)
  • Zamjenjuje slogove (on-no, ej-je, mi-im, do-od)
  • Premješta slogove (vrata-trava, novi-vino)
  • Dodaje slova i slogove (brada-barada, mrkva-markva, brod-borod)
  • Ponavlja dijelove riječi (nasmijanini, ramemena)

Nemojte da vas ovaj niz simptoma obeshrabri. Ovo su samo neki od simptoma disleksije. Osim toga, nije na vama da stručno procijenite je li prisutna disleksija kod djeteta već da provjerite svoje sumnje i da djelujete.

Nakon što ste samostalno detektirali potencijalne greške u učenju svakako se konzultirajte s učiteljicom koja radi s djetetom, i zatim se obratite stručnjaku; logopedu, psihologu, liječniku. Oni će procijeniti da li se ovdje radi o fazi normalnog razvoja djeteta ili je jezični razvoj poremećen odnosno specifičan.

Naime, vrlo je važno što ranije detektirati teškoće u učenju, krenuti s vježbama kako bi vašem djetetu pravovremeno pružili potporu da ne bi preuveličalo trenutačne teškoće i izgubilo samopouzdanje. Učenje usklađeno s njegovim jezičnim razvojem pomoći će mu također da uspješnije savladava ono što uči.

Ostali članci iz rubrike Roditeljstvo

coaching savjetovanje centar uspjeha

Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha

Radionice

 

Ostavi komentar