Omogućavate li zaposlenicima da oblikuju svoj posao?

09. 10. 2013

Omogućavate li zaposlenicima da oblikuju svoja radna mjesta?Piše: Marija Tödtling

Zbog velikih promjena u načinu rada u posljednjih dvadesetak godina, danas se od zaposlenika očekuje više nego ranije—ne samo da izvršavaju zadatke, već da se prilagode i sami uvedu promjene u prirodu posla i način rada.

Međutim, u mnogim tvrtkama menadžeri još određuju radne zadatke članovima svojih timova često pritom zanemarujući njihove vrijednosti, potrebe i interese.

Zaposlenici imaju potrebu uskladiti radno mjesto sa sobom

Zaposlenici su itekako motivirani obavljati svrhovit, smislen i izazovan posao. Oni ga teže prilagoditi svojim motivima, jakim stranama i područjima od posebnog interesa (drugačije rečeno, doraditi, engl. job crafting) te to generalno rade na 3 osnovna načina:

1. Mijenjajući granice posla tako da preuzimaju više ili manje zadataka, šire ili sužavaju opseg zadataka ili mijenjaju način na koji izvode posao. Tako, primjerice, specijalist u ljudskim potencijalima s interesom za tehnologiju može posvećivati više vremena regrutiranju kandidata putem društvenih mreža.

2. Mijenjajući kvalitetu ili količinu interakcije s drugim ljudima. Na primjer, društveni kolega iz IT službe pomoći će novim kolegama da se snađu u poslu kako bi ispunio svoju potrebu za povezanosti i druženjem.

3. Mijenjajući percepciju zadataka. Primjerice, djelatnik za čistoću u bolnici svoj posao može vidjeti kao pomoć u prevenciji oboljenja pacijenata umjesto kao puko ribanje podova.

Prema tome, čini se kako su zaposlenici često zainteresirani sitnim izmjenama oblikovati svoj posao kako bi bolje odgovarao njihovim osobnostima, potrebama i strastima. Može li poslodavac ili menadžer iskoristiti taj potencijal u svoju korist?

 

Dorađivanje posla je povoljno za poslodavca

Prilagodba posla od strane zaposlenika, odnosno dorađivanje posla važno je za zaposlenike, kao i za poslodavca. Dorađujući posao zaposlenici imaju priliku prilagoditi posao sebi, izraziti ono što jesu i uživati u pozitivnom osjećaju da rade nešto značajno. To je jedan od načina na koji zaposlenici nude vrijedan doprinos svom radnom okruženju te usput uživaju u poslu, u njemu pronalaze svrhu, osnažuju svoje radne identitete, lakše se nose s teškim situacijama na poslu i imaju bolji radni učinak.

S druge strane, poslodavcu je također važno omogućiti zaposleniku da se izrazi. Zaposlenici koji osjećaju da je posao u skladu s njima samima imaju veći radni učinak, veće zadovoljstvo poslom te se dulje zadržavaju u organizaciji. Osim toga, istraživanja nadolazeće radne snage pokazuju kako mnogi članovi generacija X i Y vjeruju da mogu postati sve što žele te su usmjereni na obavljanje svrhovitog posla.

Stoga je, kako bi privukao i zadržao kvalitetne zaposlenike, poslodavcu u interesu omogućiti zaposleniku da postane aktivni oblikovatelj svog posla. Međutim, kako to napraviti?

 

Omogućite im dorađivanje posla

Evo što možete napraviti ukoliko ste poslodavac ili menadžer koji ima vlastiti tim:

1. Pri izradi formalnog opisa posla istaknite svrhu radnog mjesta za organizaciju, a opis posla sastavite u terminima ciljeva (bez navođenja konkretnog načina na koji se posao obavlja). Također, ostavite mjesta za dorađivanje posla kako bi zaposlenici u njega mogli ugraditi svoje motive, jake strane i strasti.

2. Stvorite sigurno, podržavajuće okruženje u kojem se zaposlenici osjećaju slobodni dorađivati posao. Komunicirajte vjerovanje da je dorađivanje posla poželjno i prihvatljivo te ga potičite u skladu s organizacijskim ciljevima. Stavite se na raspolaganje svojim suradnicima.

3. Potičite zaposlenike na uočavanje prilika i provođenje malih, kontroliranih eksperimenata koji postepeno dovode do poboljšanja. Potaknite ih da preuzmu nove ili drugačije zadatke, prošire ili delegiraju zadatke ili promijene način izvođenja posla. Potaknite ih da se povežu s kolegama na drugačije načine (primjerice, preuzimanjem mentorstva i slično). Sugerirajte im da prvo uvedu malu promjenu u način rada i prate na koji način ona utječe na njihov rad.

4. Vodite primjerom—modelirajte pozitivan primjer dorađivanjem vlastitog posla. Jeste li i sami promijenili neki aspekt svog posla da bude više u skladu s vama kao osobom? Znate li motivirati sami sebe preoblikovanjem posla?

5. Održavajte otvorenu i iskrenu komunikaciju s članovima tima—razgovarajte s njima o tome što žele postići i na koji način to mogu napraviti u skladu s organizacijskim ciljevima. Naime, ponekad organizacijski i zaposlenikovi ciljevi nisu usklađeni te dorađivanje posla može naštetiti organizaciji. Stoga je potrebno voditi računa da obje strane budu zadovoljne jer jedino će na taj način i organizacija i zaposlenik dugoročno profitirati.

 

Ostali članci iz rubrike Poslovni uspjeh

coaching savjetovanje centar uspjeha

Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha

Radionice

 

Ostavi komentar