Promijenite loše navike

28. 11. 2011

Prevela: Marija Jakšić

Želite li promijeniti lošu naviku? Koristite pravu strategiju.

Svake godine  u 1. siječnju vidimo vrijeme za nove početke – napuštanje loših navika i njihovu zamjenu onim novim, zdravijima. Možda želite početi redovitije vježbati, prestati pušiti ili izgubiti nekoliko kilograma…
A sada, kad je proljeće već stiglo, mnogi od nas nisu ništa bliže mijenjanju svojih loših navika nego što su to bili prije 4 mjeseca. Ali nemojte još odustajati! Bez obzira što je to što biste željeli drugačije raditi, ove jednostavne, znanstveno testirane strategije mogu vam pomoći da napokon učinite prave i trajne promjene koje želite.

 

1.    Budite određeni. Jako određeni.

Jedna od najčešćih pogreški koje činimo kada pokušavamo dosegnuti svoj cilj je nedovoljna određenost (specifičnost) onoga što želimo, kao i načina na koji to želimo ostvariti. Kažemo stvari poput: „Želim malo smršaviti.“ – ali koliko točno želite smršaviti? Istraživanja pokazuju da je mnogo lakše ostati motiviran kada imate vrlo određen cilj u glavi i u svakom trenutku znate koliko se još trebate truditi kako biste ga postigli.

Slijedeće, budite sigurni da mislite na specifične radnje koje će vam biti potrebne za postizanje uspjeha. Nemojte samo reći: „Manje ću jesti.“ Manje čega, koje vrste hrane? I koliko manje? Nemojte reći: „Uštedjet ću više novca svaki mjesec.“ Precizno odlučite koliko ćete manje trošiti kako biste to postigli. Što je vaš plan detaljniji i određeniji, vjerojanije je da ćete se njega i držati.

 

2.    Prihvatite ovu činjenicu: Neće biti lako

Od drugih ćete često čuti da je važno ostati pozitivan i biti samouvjeren kako biste dosegnuli bilo koji cilj. To je u potpunosti istinito. No, postoji važna razlika između vjerovanja da ćete uspjeti i vjerovanja da ćete lako uspjeti. Kad se suočavate s teškim izazovom, kao što je gubitak težine ili prestanak pušenja, bolje je prihvatiti činjenicu da pred vama nije mirna plovidba.

Studije pokazuju da osobe koje su realistične oko toga što će im sve biti potrebno za uspjeh, više planiraju, ulažu više truda i duže ustraju u dostizanju svog cilja. Takve osobe očekuju da će naporno raditi pa se upravo tako i ponašaju.

Na primjer, u jednom su istraživanju žene sudjelovale u programu mršavljenja. One koje su vjerovale da će im biti teško odoljeti grickalicama izgubile su oko 10 kilograma više od onih koje su smatrale da će lako ignorirati primamljive uštipke i čips. Žene koje su prihvatile činjenicu da će im biti teško, izbjegavale su mjesta na kojima se nalazi takva primamljiva hrana te su zbog toga bile i uspješnije u mršavljenju.

 

3.    Snaga volje je kao mišić. Planirajte što ćete učiniti kad postane zamorno.

Istaživanja pokazuju kako je sposobnost samokontrole jako slična mišićima u tijelu – može ojačati redovitim vježbanjem. Ali isto tako kao što se dobro oblikovani bicepsi ponekad umore nakon previše upotrebe, suočavanje s dnevnim stresovima na poslu i kod kuće može iscpiti našu zalihu snage volje. Ukoliko odjednom previše „zagrizete“, ili predugo, snaga samokontrole će presušiti. To su trenuci u kojima pobjeđuju uštipci.

Kad potrošite svoju samokontrolu na baratanje ostalim izazovima, na kraju dana vam neće mnogo preostati za odupiranje lošim navikama. Zbog toga je važno misliti na trenutke kada ćete biti najviše iscrpljeni i ranjivi te smisliti plan kako se držati podalje od ponašanja koje će vas vratiti korak unatrag na putu prema cilju. Budite unaprijed spremni s alternativnim aktivnostima ili niskokaloričnim obrocima, ovisno o tome što bolje odgovara u danom trenutku.

Preuzeto s www.psychologytoday.com

 

Ostavi komentar