Sastanak sa samim sobom

28. 06. 2012

Piše: Jelena Kišiček

Koliko puta smo u životu bili na sastanku? Bilo da se radi o poslovnim sastancima ili privatnim. Nije čak ni nužno da su se takva druženja nazivala sastancima. Koliko smo puta u životu družili se sa drugim ljudima? Odgovor je zasigurno često, gotovo na dnevnoj razini.

A koliko puta smo u životu održali sastanak sa samim sobom? Istina, na prvu zvuči malo neobično. No, donosim vam nekoliko razloga zašto je to važno.

Do sada ste zasigurno čuli za pojam osobnog razvoja i njegove važnosti. No, sigurna sam i da ste si postavili pitanje što to zapravo znači i odakle krenuti. ‘Sastanak sa samim sobom’ je prvi siguran korak prema kvalitetnom osobnom razvoju. Evo kako to izgleda na primjeru jedne tvrtke.

Određena tvrtka/organizacija ima svoju viziju (sliku onoga čemu teži u razvoju svoga poslovanja), ima i svoju misiju (potrebna djelovanja da se vizija dogodi), ima svrhu svoga postojanja i ciljeve koje postiže. Jeste li se ikada pitali zašto to postoji i što u tome možete iskoristiti za vas osobno? Znamo da određene tvrtke posluju bolje, a neke druge malo manje dobro. Razlika između njih jest u definiranju svrhe, vizije, misije i ciljeva. I ne samo to, najveća razlika očituje se u tome koliko dobro pojedina tvrtka to zna definirati i koliko ‘živi’ te definicije. One organizacije koje su kvalitetno odradile taj posao, posluju dobro i tu postoji prilika da i mi sami nešto naučimo.

Bit sastanka sa samim sobom jest da u sebi “probudite sebe”. Da stavimo svoje potrebe, svoje želje, sebe na prvo mjesto. Ili da barem odredimo prioritete – što će u kojem vremenu doći na red i što to donosi nama osobno.

 

Sastanak sa sobom teče na sljedeći način:

  • Odredite vrijeme na tjednoj ili dnevnoj razini koje ćete posvetiti sebi. To može biti 15 minuta, 30 minuta ili više. Individualno za svaku osobu.
  • Opustite se. Pustite svoje misli da istražuju ono što želite postići, čemu težte u životu, što me ispunjava izrazitim zadovoljstvom. To se naziva svrhom. Onaj unutarnji osjećaj koji mi govori zašto sam baš ja baš tu. Zapišite to.
  • Zatim razmislite što želite u budućnosti, koja traje ne više od 5 godina. Što bi željeli biti, što bi željeli činiti, što bi željeli imati. Pokušajte o tome razmisliti za osobnu razinu života (obitelj, društvo, emocionalnu sferu života, intelektualnu sferu života, zdravlje) i za profesionalno/financijsko područje života. Sastanak sa sobom možete održavati svaki dan, i svaki dan razmišljati o određenom dijelu. Nije nužno da sve osmislite u jednom danu. No, kada to učinite, imat ćete svoju viziju. Sliku onoga što želite. Zapišite i to.
  • I bit će vam lakše odrediti misiju. Drugim riječima, koje su vaše vrijednosti, što vam je izrazito važno, što poštujete u odnosu sa i prema drugima. Kako ćete to činiti i za koga. Imate priliku sami odrediti za koga i kada činite određene stvari i kako se zbog toga osjećate, iz kojeg razloga to činite.
  • I za kraj ovog sastanka ostali su ciljevi. Kada odredite prethodne tri stvari, ciljevi će se nametnuti sami od sebe.

Važno je da budu specifični (da točno znate što želite, što više karakteristika, što više odrednica, što je moguće opsežnija definicija vašeg cilja, da znate kojim sredstvima ćete to postići ili koja vam trebaju za postignuće, i da znate kako ćete se osjećati nakon postignuća, zašto vam je to važno ).

Ciljevi bi trebali biti i mjerljivi (odredite elemente koje ćete pratiti pri izvršavanju svojih ciljeva , a odnose se na kvalitetu i/ili kvantitetu). Zapitajte se je li cilj izvediv u stvarnosti (koji su vam resursi potrebni za ostvarenje (novac, ljudi, znanje i drugo), koji su otpori (što bi vam moglo smetati/stajati na putu pri ostvarenju cilja), odredite načine kako ćete riješiti te otpore.

Da bi ciljeve ostvarili vrlo je važno kontrolirati njihovo izvršenje (koje su ključne točke na putu ostvarenja cilja a koje osiguravaju njegovo izvršenje). I kada ćete početi/završiti sa ostvarenjem svoga cilja (o čemu to ovisi, veže li se uz neki događaj, zašto se veže baš uz taj događaj, možete li početi sa ostvarivanjem cilja i prije, možete li ga ispuniti prije, i slično).

 

Sastanak sa samim sobom, definiranje barem svrhe/vizije/misije i ciljeva omogućava vam da upoznate sami sebe i preuzmete kontrolu nad svojim životom. Da živite i radite upravo ono što sami odaberete. Da odredite kako će to utjecati na vas. I sve zajedno pomaže vam da se kvalitetno razvijate, sami radite na osobnom i profesionalnom razvoju. Zato je sastanak sa samim sobom jako važan.

 

Comments are closed.