3 dobra savjeta kako efikasnije učiti

04. 06. 2012

Piše: Lana Bojanić

Ukoliko ste se prepoznali u bilo kojem dijelu naslova, zasigurno vas ne moram posebno podsjećati da je došlo vrijeme zaključnih ocjena, mature, ispitnih rokova i sličnih neugodnih situacija koje se uvijek nekako prikradu u proljeće, baš onda kad smo najmanje pripremljeni i najmanje spremni sjesti za knjigu.

Dodatna je nevolja kada nas kalendar „prevari“ i kad u panici shvatimo da je za pohranu uvijek prevelikog broja stranica nekog školskog predmeta ili kolegija ostalo (pre)malo vremena skloni smo podlijedgati panici, nervozi i sveopćem očaju. Za prvu pomoć, uz poslovičnih nekoliko litara kave i energetskih pića, evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli olakšati nadolazeće obrazovne izazove i pripremu za iste:

 

1. Scenografija za učenje vrlo je bitna!

Još je sedamdesetih godina proveden po mnogo čemu revolucionaran eksperiment prilikom kojeg su ronioci učili liste nepovezanih riječi pod vodom ili na suhom. Rezultati eksperimenta su pokazali da se ronioci koji su učili pod vodom lakše su se dosjećali naučenih riječi kada su bili i ispitivani pod vodom! Ne bojte se, za primjenu ovog savjeta nije potrebno ronilačko odijelo; sve što vam treba je miran i tih kutak vašeg stana, sobe ili lokalne knjižnice, koji po mogućnosti ne služi ničemu drugom (npr. jedenju, spavanju, prostoru za igru vaše mlađe braće ili sestara…). Nesvjesno ćete početi dotični prostor povezivati s učenjem, što će vam skratiti vrijeme potrebno za „zagrijavanje“.

Nadalje, kada za vrijeme ispita „zapnete“, pokušajte se dosjetiti nekih detalja vašeg radnog prostora. Budući da ste na dotičnom mjestu isključivo učili, ono će u vašem pamćenju biti upareno samo s gradivom; time sami sebi dajete znakove za dosjećanje i olakšavate pronalaženje potrebnih informacija.

 

2. Kao i kostimografija i specijalni efekti!

Sad kad ste osigurali prostor za učenje i pažljivo uklonili sve stvari koje bi vam mogle odvući pažnju, vrijeme je da se pobrinete i za druge sitnice koje će vašem umu sugerirati: „Hej, vrijeme je za rad!“ Kako je čovjek biće navike, najbolje je da počnete razvijati neke koje ćete povezivati isključivo s učenjem. Mogućnosti je bezbroj; pustite tihu instrumentalnu glazbu (glazba s tekstom odvraća pažnju većini ljudi), za vrijeme učenja pijte određenu vrstu pića i jedite određenu vrstu hrane (orašasti plodovi i voćni sokovi mogli bi biti dobar izbor, oboje su „hrana za mozak“), razvijte vlastiti sustav podcrtavanja šarenim markerima (kod nekih to prerasta gotovo u maniju i razvijeno je u složenije sheme nego što to možete zamisliti)…

Vaše male navike neka budu u skladu s vašim karakterm i onime što i inače činite, tako ćete ih najbolje usvojiti. Prijateljica mi je nedavno ispričala o neobičnoj navici svoje poznanice koja uči uz miris eteričnog ulja lavande. Poslije, netom prije ispita, utrlja u kožu malo tog istog ulja koje joj tada služi kao mirisni znak za dosjećanje!

 

3.Odspavajte!

Nadam se da vas je ovaj članak zatekao u trenutku kad se vrijeme do vašeg testa, kolokvija ili ispita može mjeriti u jedinicama većim od sata i kada imate dovoljno prostora za izradu plana i programa učenja. Ako je tako, u taj plan obavezno uključite spavanje. Da, ovo nije šala, dovoljno kvalitetnog sna izuzetno je bitno za dobro povezivanje i organiziranje gradiva koje ste prethodno naučili. Zanemarite učeničke i studentske legende o cjelonoćnom učenju; tako naučeno gradivo raspršeno je, neorganizirano, a čitav je organizam iscrpljen i nimalo spreman za napor kakav predstavlja pisanje ispita.

Također bi bilo uputno, ako ste u mogućnosti, i odrijemati u pauzi između učenja dva predmeta; time vašem mozgu signalizirate stanku i sprječavate da vam se različiti podaci pomiješaju. Samo pripazite da vrijeme za spavanje ne premaši vrijeme za učenje!

Comments are closed.