Fantazija o Djedu Božićnjaku donosi moguće doprinose kognitivnom razvoju

18. 12. 2012

Preveo: Franjo Ivanković

Velika dilema s kojom se novopečeni roditelji suočavaju, osim imena bebe i dekoracije sobe, je pitanje o Djedu Božićnjaku.

Svi se oni u jednom trenutku zapitaju hoće li lagati o Djedici i što će biti ako djete sazna da oni lažu.

No da biste potakli djete u fantaziranje uopće nije potrebno lagati. Dovoljno je pokazati im neki božićni film ili pročitati jednu od mnogih božićnih knjiga, i djete će biti potaknuto da zamišlja i mašta o djedici i sobovima.

Istraživanja o pozitivnim stranama vjerovanja u Djeda Božićnjaka specifično su jako rijetka, no postoje istraživanja koja sugestiraju moguće prednosti vividnih maštanja. Djeca koja imaju bogate fantazije i bujnu maštu razvijaju bolje socijalne vještine od svojih vršnjaka. Može biti da dječje fantazijske aktivnosti, poput imaginarnong prijatelja, daju djeci dodatnu priliku da vježbaju simulirajuća mentalna stanja poput misli i emocija. To potom može pomoći djeci da razumiju mentalna stanja drugih.

 

 Vjerovanje u nemoguća stvorenja poput djedice također vježbaju vještine protučinjeničnog rasuđivanja.

Vrsta mišljenja koja se odvija prilikom zamišljanja grupe sobova koja pokreću teške saonice kroz nebo je slična onoj koja je potrebna prilikom zamišljanja mogućih rješenja za globalno zatopljenje ili načina za liječenje tumora. Ta vrsta mišljenja koja uključuje granicu između mogućeg i nemogućeg je korjen svih znanstvenih otkrića i izuma, od aviona pa do Interneta.

Na posljetku ostaje prednost kognitivnog i emocionalnog razvoja kod djece prilikom saznavanja istine o Djedu Mrazu. Otkrivanje istine ni najmanje ne pogađa djecu, a ukoliko postoji bilo kakvo emocionalno razočarenje, traje ekstremno kratko. Stvar je u tome što djeca sama prvo počinju sumnjati pa tek onda pitaju roditelje. Većina njih će započeti tražiti dokaze kako bi potvrdili svoje sumnje. I tada, umjesto da im zaljepite istinu u lice, pustite ih neka se zabave i otkriju sami. Neka budu ponosni sobom!

Na kraju, kao što je Piaget rekao, djeca su mali znanstvenici. Osjećaj otkrivanja nečega može biti jako osnažavajući i motivirajući. Samim načinom otkrivanja postaju dio svijeta odraslih i tako deriviraju emocionalne prednosti time što imaju ulogu odrasle osobe  u čuvanju fantazije za svoje mlađe braću i sestre. Ne samo da je korisno nego je i zabavno!

Izvor: Psychology Today

 

 

Ostavi komentar