Tipična pogreška u pisanju zamolbe za posao

20. 12. 2012

Piše: Marija Tödtling

Životopis i zamolba za posao obično su prvi kontakt s potencijalnim poslodavcem i prilika da mu se predstavite. Međutim, mnogi kandidati prilikom pisanja zamolbe čine tipičnu pogrešku – fokusirani su na svoje potrebe i ono što oni dobivaju poslom, a ne što poslodavac dobiva ukoliko ih zaposli.

Kako vam prva prilika za ostavljanje dobrog dojma ne bi bila ujedno i posljednja, istaknite svoje prednosti i natjerajte poslodavca da vas pozove na razgovor!

 

Poslužite se prodajnom tehnikom

Kako biste što kvalitetnije predstavili svoje prednosti, poslužite se prodajnom tehnikom iskusnih prodavača. Za razliku od neiskusnih prodavača koji prezentiraju tehničke karakteristike proizvoda, iskusni prodavači prezentiraju njegove koristi za kupca. Iskusni prodavači proizvod prezentiraju odgovarajući na glavno kupčevo pitanje: „Što je tu za mene?“

Iz ove perspektive, stručna sprema, godine iskustva, poznavanje jezika i razvijenost različitih vještina predstavljaju vaše karakteristike. Međutim, nije ih dovoljno istaknuti kao takve jer poslodavac „ne kupuje“ vaše karakteristike, već korist koju bi od njih mogao ostvariti.

Primjerice, za razliku od kolege ekonomista, psiholog zaposlen u timu za ljudske potencijale može vršiti psihologijska testiranja kandidata za posao i tako uštedjeti novac koji bi tvrtka morala izdvojiti za unajmljivanje agencije. Prema tome, kandidatovo obrazovanje (karakteristika) osigurava mu potrebna psihologijska znanja. Ukoliko on bude zaposlen, odjel za ljudske potencijale može samostalno vršiti testiranja (prednost), što tvrtki štedi novac (korist), a ponekad i vrijeme.

Međutim, kako odrediti svoje prednosti u odnosu na ostale kandidate i koristi koje tvrtka ima ukoliko vas zaposli?

 

Vježba: Odredite svoje prednosti i predstavite ih u obliku koristi

1. Pripremite oglas za posao na koji se prijavljujete. Zatim uzmite prazan list papira dimenzija A4, okrenite ga horizontalno i podijelite u 3 stupca, kao na slici ispod teksta.

2. U stupac Tražene karakteristike upišite sve tražene kvalifikacije iz oglasa znanja, vještine, sposobnosti, osobine ispisujući po jednu u svakom redu.

Primjer: Marko se javlja na natječaj za poziciju Voditelj tima u proizvodnji. U oglasu se navodi kako bi osoba za taj posao trebala imati dvije godine radnog iskustva na sličnoj poziciji. U prvi stupac Marko upisuje „Dvije godine radnog iskustva“.

3. U stupcu Karakteristiku imam na temelju… za svaki uvjet odredite na temelju čega mu udovoljavate. Ovo su konkretni primjeri na koje ćete se pozivati u zamolbi. Ukoliko ne zadovoljavate uvjet, zapišite na koji način kompenzirate nedostatak.

Primjer: Suzana se javlja na oglas za poziciju Dadilja, koji navodi kako bi osoba trebala imati smisla za rad s djecom. Suzana se prisjeća kako je uživala voditi kreativne radionice za djecu od 6-10 godina i to upisuje u drugi stupac.

4. U stupcu Kako ću karakteristiku primijeniti na ovom konkretnom poslu? jednostavno odgovorite na postavljeno pitanje. Pokušajte se domisliti na koje sve načine vaš potencijalni poslodavac može profitirati. Što ćete konkretno napraviti za njegovu tvrtku?

Primjer: Tomislav se javlja na natječaj za poziciju Komercijalist. U oglasu je navedeno kako tvrtka na čiji se oglas javlja posluje lokalno. Tomislav ima iskustva u radu sa stranim klijentima i smatra kako mu izvrsno poznavanje engleskog jezika može biti prednost pred ostalim kandidatima. Stoga u odgovoru na pitanje navodi kako potencijalnom poslodavcu može pomoći prilikom ostvarivanja kontakata kada poslovanje odluči proširiti na strano tržište.

5. Na popis uvrstite i svoje ostale prednosti kao što je to Tomislav napravio. To su ona znanja i vještine koje nisu tražene u oglasu za posao, a koje poslodavcu mogu biti korisne i izdvajaju vas od ostalih kandidata.

6. Na kraju, u zamolbi za posao povežite tražene karakteristike s koristima koje ćete zaposlenjem donijeti poslodavcu, a svoje navode potkrijepite argumentima iz tablice.

 

Ostavi komentar