Kako prepoznati laganje?

29. 11. 2011

Piše: Irena Jurjević, savjetnica iz Gestalt psihoterapije

Govor tijela nije lažan i to zbog izostanka podudarnosti glavnih kretnji, mikrosignala koje tijelo upućuje i izgovorenih riječi.

Primjerice kad vam netko nešto govori i drži dlanove okretute prema gore, trebali bi zaključiti da govori istinu budući da je to kretnja koja upućuje na otvorenost i podložnost; općenito to je neprijeteća gesta.No, da li ta osoba uistinu ne laže?

Ono što nas odaje su mikrokretnje tijela i lica. Moguće je da će se pri izgovaranju laži zjenice te osobe suziti, možda joj se jedna obrva podigne ili kut usana na tren zgrči. Pokreti donje usne nas odaju, jer su potpuno nekontrolirani. Svi ovi signali mogu biti suprotni kretnji dlanova prema gore što upućuje da ta osoba ipak laže.

Nevolja s laganjem je u tome da podsvjest djeluje automatski i neovisno o našoj izgovorenoj laži, pa nas govor tijela tako odaje. Zbog toga je vrlo lako otkriti u laži ljude koji rijetko lažu. U trenutku kad počinju lagati tijelo im upućuje suprotne signale i tako možemo osjetiti da nešto nije u redu s njihovim iskazom. Dok lažu podsvijest odašilje nervozu i to možemo primijetiti.

Lice, više no ijedan dio tijela, koristi se da bi se prikrila laž, ali je ideano mjesto za proučavanje mikrokretnji koje nas odaju. Na licu možemo prepoznati vidljive nesvjesne reakcije kao što su blage promjene u boji kože, pokreti donje usne koji su potpuno nesvjesni, promjene u mišićnoj napetosti naročito oko usana i na vanjskim kutovima očiju.

Dakle, obratite pozornost, izoštrite osjetila i promatrajte. Naučit ćete mnogo o drugim ljudima, ali i otvoriti prostor za utjecanje na druge.

 

 

 

Ostavi komentar