Kako se nositi s ovisnicima

14. 01. 2013

Piše: Franjo Ivanković

Ovisnost je jako teško i složeno stanje, i zbog toga se prema ovisnicima treba odnositi s izričitom pažnjom i oprezom. Ukoliko je neki član vaše obitelji ili neka druga bliska osoba ovisna (o bilo čemu, od ilegalnih droga do interneta), prema njoj morate biti odlučni, ali i pažljivi.

Važno je zapamtiti da ovisnost nije laka stvar i da ovisnik ne može sam sebe izliječiti dobrom voljom, pogotovo ako se radi o razvijenoj ovisnosti koja se odvija već duže vrijeme.

U tom slučaju nastaju promjene u mozgu koje izazivaju neizdrživu želju i potrebu za drogom, alkoholom ili nečim drugim. Nikad ne čekajte da se stanje pogorša i djelujte što prije. Ovisnost se s vremenom može samo pogoršati.

Ukoliko se ovisnik protivi liječenju, vi kao bliska osoba imate odgovornost napraviti sve potrebne korake kako bi liječenje započelo. Ovisnik razmišlja kako zadovoljiti svoju potrebu, no ovisnost mu ponekad ne predstavlja problem pa stoga ni ne razmišlja o rješenju.

 

Što vi možete činiti?

Ukoliko vam bliska osoba pati od ovisnosti, postoji par stvari koje možete učiniti kako biste toj osobi pomogli.

  1. Budite otvoreni – Ponudite pomoć i izrazite zabrinutost, no ne osuđujte! Potrudite se da uočite ovisnost i reagirate što prije.
  2. Ne kritizirajte sebe – Put kroz ovisnost i liječenje je jako težak. Nikad nemojte kritizirati sebe zbog problema drugih. Dajte sve od sebe da budete od pomoći, ali nemojte dozvoliti da za sva događanja krivite sebe.
  3. Budite odlučni, ali i pažljivi – Pojasnite posljedice ovisnosti i predstavite svoje mišljenje o svemu. No to činite pažljivo jer ovisnika ne biste trebali kažnjavati niti ga kritizirati.
  4. Obratite pažnju na ponašanje ovisne osobe – Pazite u kakvom se društvu nalazi ovisna osoba i provjeravajte regularno razvija li osoba ovisnost još više. Objasnite kako je ograničena privatnost jedna od posljedica ovisnog ponašanja.
  5. Pokušajte zaokupirati ovisnu osobu – Poticanje na neku dodatnu aktivnost, pogotovo bavljenje sportom, je uvijek idealan način za borbu protiv ovisnosti.
  6. Razgovarajte o skrivenim problemima – Raspravite probleme osobe koja je ovisna. Nerijetko ovisne osobe imaju obiteljskih i financijskih problema, problema u školi i obitelji. Pokušajte raspraviti i riješiti takve probleme.
  7. Potražite pomoć – Imati blisku osobu koja pati od ovisnosti nije lako. Čim postanete svjesni problema, obratite se osobama od povjerenja i potražite stručnu i profesionalnu pomoć.
  8. Povežite ovisnu osobu s onima koji su prošli slično iskustvo – Potražite grupe ljudi koji su prošli kroz ovisnost i povežite osobu s njima. To će stvoriti privid sigurnosti i nade, ne samo ovisnim osobama, već i vama.

 

Što ne smijete činiti

Međutim, koliko god vaša prisutnost u situaciji bila potrebna, morate biti svjesni da postoje neke stvari koje bi trebali izbjegavati.

  1. Izbjegavajte kažnjavanje, prijetnje, jezikove juhe i potplaćivanje – Morate pokazati suosjećajnost i potporu, ne hladnoću i nemar jer ovakvi postupci mogu samo pogoršati situaciju.
  2. Nemojte kriviti sebe – Vi niste ni krivi, ni odgovorni za ponašanje drugih ljudi. Stoga nemojte narušavati vlastito zdravlje, nego pokušajte pomoći tim osobama.
  3. Ne budite previše emocionalni – Važno je pokazivati emocije, ali nemojte biti previše emocionalni jer to može povećati osjećaj krivnje kod ovisne osobe i samim time želju za zadovoljavanjem ovisničke potrebe.
  4. Nemojte ni opravdavati – Koliko god pretjerano kritiziranje bilo loše, opravdavanje ovisnosti je još gore. Ukoliko budete opravdavali ovisnost, osoba će stvoriti pozitivnu sliku o ovisnosti i samo ju razvijati.
  5. Ne preuzimajte njihove odgovornosti – Iako će zbog toga možda zaostati u školi ili poslu, ovisnici trebaju shvatiti da nitko ne tolerira takvo ponašanje i da nitko neće čekati dobru volju drugih ljudi. Objasnite im da moraju naći načina da obavljaju svoje dužnosti, bez obzira na ovisnost.
  6. Ne svađajte se s ovisnicima dok su pod utjecajem droga – Droge različito utječu na afektivno, bihevioralno, kognitivno i fiziološko stanje pojedinaca. Konflikt u takvom stanju može dovesti i vas i njih u opasnost.
  7. Nikada se nemojte pridružiti u konzumiranju – To samo podupire njihovo ponašanje i pogoršava situaciju.

 

I zapamtite da je ovisnost jako kompleksna i složena. Proces liječenja će donijeti mnoge promjene u vaš život i život vama bliskih osoba. Utjecat će na važne socijalne veze, način na koje živite i načine na koje se suočavate s problemima. No zapamtite da se trud isplati i ne zaboravite biti odlučni i uporni, ali i suosjećajni i pažljivi.

Više informacija o individualnom savjetovanju na ovu i druge teme možete pronaći ovdje.

 

3 Odgovora to “Kako se nositi s ovisnicima”

  1. Disney says:

    Okay I’m coecinvnd. Let’s put it to action.

  2. Erminazolić says:

    Živim sa sinom koji je ovisnik o drogama neznam sve kojim pronađem i špicu za inzulin,u zadnje vrijeme spava i vani je a sve više agresije pokazuje,bude čist mjesecima i opet počne postoji li način da mu kao majka pomognem jer znam da je dobar i vrijedan čovjek

    • irena says:

      Draga Emina, žao mi je to čuti. Ovaj problem je uvijek težak, a posebno bliskim ljudima ovisnika, teško je gledati kako netko blizak pati, a mi ne možemo puno toga učiniti (oni na kraju moraju odraditi “posao” sa sobom sami). Najbolje je da budete u kontaktu sa institucijama koje se bave ovisnostima, oni će Vam dati najbolje savjete i eventualne korake. Hvala Vam što ste se javili ovdje i puno sreće Vam želim!


Ostavi komentar