Što pitaju na razgovoru za posao?

10. 09. 2012

Piše: Ana Jovičić

Promišljeno ste izabrali željeni posao, ispunili sve prijavnice, poslali životopis i uspješno došli do zadnjeg koraka – pozvani ste na razgovor. Čeka vas intervju, kao zadnji korak u kojem vam je cilj prikazati se kao prikladna osoba za željeni posao. Što vas tamo očekuje?

 

Za uspješan intervju ključna je priprema

Tako ćete doprinijeti vlastitoj sigurnosti i tijekom razgovora biti manje rastreseni, što je sasvim dobra osnova za uspješan intervju. Prije razgovora prisjetite se najvažnijih činjenica o vama koje se mogu povezati s onim što posao zahtijeva – vaša postignuća, iskustva, vještine i kvalitete koje bi bile korisne u tom poslu. Podsjetite se na razlog vašeg interesa za posao i što sve možete ponuditi poslodavcu.
Najvažniji dio pripreme je razmišljanje o najčešćim pitanjima koja će vam poslodavac vjerojatno postaviti. Ako vam se zbilja postavi to pitanje koje ste očekivali (ili bar neko slično njemu) i za koje ste spremili odgovor, biti ćete samopouzdaniji i sigurniji pri odgovaranju.

 

Poslodavci su skloni započeti razgovor nekim tipičnim otvorenim pitanjima:

  • Zašto baš sada želite ovaj posao? – Tu budite specifični sa razlozima, poslodavac želi procijeniti vašu motiviranost i volju za radom.
  • Gdje se vidite za 5/20 godina? – Želi se utvrditi koliko odgovarate po svojim životnim ciljevima za tu tvrtku. Iako možda niste sigurni u svoje planove za budućnost, potrudite se ponuditi snažan odgovor u kojem se može vidjeti da imate ideju o tome što želite postići.
  •  Recite mi nešto o sebi. – Ovo može biti najteže pitanje upravo zbog toga što u odgovoru možete najviše toga reći. Ne prepričavajte cijeli životopis, već izdvojite najvažnija iskustva i osobine iz kojih poslodavac dovoljno dobro može dobiti dojam o vama. Uz svoje karakteristike možete spomenuti i neke željene ambicije koje pristaju uz njih.
  •  Koje su vaše vrline, a koje slabosti? – Kao vrline navedite vaše vještine i pozitivne osobine (prije intervjua se odlučite koje od njih ćete spomenuti) koje ćete potkrijepiti nekim konkretnim primjerima. Slabosti i mane pažljivo „odaberite“, odnosno radije izbjegavajte detalje o tome kako kasnite s obavljanjem zadataka ili se često znate posvađati s kolegom. Ali isto tako, nemojte reći kako nemate nikakvih problema jer ćete se pokazati kao previše samosvjesni.

 

Ostala pitanja koja bi se mogla postaviti u razgovoru vjerojatno će biti varijacije na sljedeća:

  • Koje je po vašem mišljenju najbolje iskustvo iz života/karijere do sad?
  • Kakav doprinos možete donijeti ovoj tvrtci / što možete ponuditi?
  • Koje su vaše osobne kvalitete koje bi bile korisne u ovom poslu?
  • Primjer neke situacije u kojoj ste se trebali suočiti s problemom i kako ste to riješili?
  • Primjer vaše najgore pogreške i što ste naučili iz nje?
  • Primjer nekog profesionalnog iskustva kojem ste pristupili kako biste poboljšali svoje vještine?

 

Nekoliko ključnih savjeta…

Iskoristite intervju kako biste iznijeli neke svoje najjače prednosti. Pripremite bar njih pet za koje smatrate da su najvažnije te ih spomenite kad dobijete priliku za to. Zapamtite neke ključne riječi i koristite ih ako se pronalazite u nekoj od tih osobina, poput dobrog timskog rada, inovativnosti, rješavanja problema, uštede vremena, kreativnosti, vještina pregovaranja, itd.

Osjećaj za vrijeme također je vrlo bitan, što možete vježbati pričanjem naglas. Uz mjerenje vremena potrebnog za jedan odgovor, razvijamo vlastiti dojam o tome koliko traju 2-3 minute dok pričamo. Treba se znati uskladiti tako da se u tom vremenu može dovoljno toga reći, a da ne zvuči kao da se požurujemo. Izbjegavajte dugačka objašnjenja koja skreću s teme, „zanimljive anegdote“ ili davanje više primjera onda kada ste upitani samo za jedan. Kvalitetna priprema za intervju sastoji se upravo od selektiranja svega što možemo reći na spominjanje samo onog bitnog.

Osim pripreme za odgovaranje na pitanja, možete razmisliti i o mogućnosti postavljanja pitanja poslodavcu na kraju intervjua. Osmislite popis stvari koje vas zanimaju u vezi posla ili tvrtke, ako to niste mogli saznati iz dostupnih izvora. Izbjegavajte nepotrebna pitanja jer ćete u suprotnom ostaviti dojam nedovoljne informiranosti.

Raspitajte se, pročitajte neke savjete stručnjaka: o ostavljanju prvog dojma, neverbalnoj komunikaciji ili pak o tome kako suzbiti tremu i što obući. Smatra se da intervju za posao čini 90% odluke hoće li vas poslodavac odabrati za slobodno radno mjesto. Prvi koraci poput pisanja životopisa su također važni, no kakvi smo uživo najviše presuđuje u cjelokupnom dojmu. Stoga se dobro pripremite, dođite na vrijeme i pokažite u tih pola sata da ste vi pravi izbor među ostalim kandidatima.

Ostavi komentar