Kako otkriti vlastitu autentičnost?

06. 08. 2012

Piše: Petra Kos Grabar

Svaki čovjek u životu želi ostvariti neki svoj cilj, bilo to postati milijunaš ili prodavač. Zašto postavljamo ciljeve i zašto želimo postati netko i nešto?

Odgovor na to pitanje jest: zato što imamo urođenu težnju k razvoju, odnosno želimo se samoaktualizirati.

Proces samoaktualizacije (samoostvarenja) karakteriziraju dva smjera: autonomija i otvorenost prema iskustvu.

Autonomija označava našu vlastitu borbu za samostalnošću, oslanjanje na „vlastito ja“, sposobnost da sami usmjeravamo i vodimo svoje ponašanje.

Otvorenost prema iskustvu odnosi se na način na koji primamo informacije iz okoline, odnosno odvažnost za upoznavanje nečeg novog, stjecanje novih znanja, prihvaćanje raznolikosti i fleksibilnost.

 

Zašto se samoaktualizirati?

Ako ste se upravo pitali zašto biste se baš Vi trebali samoaktualizirati i kakve ćete koristi od toga imati, razmislite primjerice o tome jeste li upravo sad u potpunosti zadovoljni onime što ste postigli ili čime se bavite? Jer samoaktualizacija se, prije svega, ostvaruje na način da osoba prepozna svoje potencijale i da ih razvije u pravom smjeru. Samoaktualizacija će Vam pružiti osjećaj zadovoljstva i ispunjenosti te će biti sretni i ponosni jer ste postali osoba kakva možete i želite biti.

Netko će se samoaktualizirati kao glazbenik, netko kao istraživač, a netko kao roditelj. Nakon što uvidite svoje potencijale (načinite popis svih svojih potencijala na papiru), razmislite na koji način ih možete ostvariti. Vrlo je korisno napraviti plan koji će Vam u tome pomoći.  Odredite kratkoročne ciljeve i aktivnosti pomoću kojih ćete, korak po korak, realizirati svoj krajnji ishod. Prilikom ostvarivanja tog plana, osvijestite svoje emocije, odnosno razmislite o ovom najvažnijem pitanju:  osjećate li se zaista dobro u onome što radite?

 

Što ako shvatimo da smo promašili karijeru?

Svoje potencijale najčešće prepoznajemo još kao učenici u školi. Uživamo u crtanju, čitanju knjiga ili pak rješavanju kompliciranih matematičkih zadataka. Prema tim svojim afinitetima upisujemo i srednju školu, a kasnije i fakultet. No, ponekad i ne uspijemo uvidjeti što je to što nas ispunjava i u kojem smjeru bismo trebali krenuti da bismo postali sve ono što možemo biti. Ono što možemo napraviti jest iskusiti različite stvari, probati različite opcije i prepoznati u čemu se i zašto najbolje snalazimo. Upamtite da nikad nije kasno za promjenu ciljeva, potrebna vam je jaka želja i dovoljno truda i upornosti.

Činjenica je kako je u današnje vrijeme poprilično teško naći posao i stoga bi se rijetko tko odlučio dati otkaz u namjeri da krene sa ispunjavanjem svojih snova. No, ono što svakako možete napraviti jest svoje slobodno vrijeme posvetiti bavljenju onime što Vas zanima. Možda Vam se jednom ipak ukaže prilika (ili je stvorite sami) da svoje snove i ostvarite.

 

Samoaktualizacija kao najviša potreba

Samoaktualizacija jest prema Maslowljevoj hijerarhiji potreba na posljednjem mjestu, odnosno na samom vrhu piramide. Abraham Maslow je u svojoj teoriji pretpostavio da se ljudske potrebe mogu formirati u 5 skupina i da su one poredane hijerarhijski, što znači da zadovoljenje više potrebe nije moguće ako nisu zadovoljene potrebe niže razine. Dakle, u samom podnožju piramide su fiziološke potrebe, zatim potreba za sigurnošću, nakon toga potreba za pripadanjem i ljubavlju te samopoštovanje i, na kraju, samoaktualizacija.

Maslow u svojoj teoriji naglašava da što je potreba niža, to je ona i jača te se samim time doživljava i kao hitnija, a osim toga, pojavljuje se i ranije tijekom razvoja. Kako su najniže potrebe ujedno  i najvažnije za preživljavanje, očito je kako potrebe više razine vrlo često zaobilazimo i čak i zanemarujemo u svakodnevnoj žurbi.

 

Što nas to tjera naprijed?

Naš organizam ima težnju da održi i obogati svoje „vlastito ja“, odnosno imamo poriv da postignemo nešto kako bismo imali osjećaj sposobnosti, važnosti i vlastite vrijednosti. Svi smo se kao bebe trudili najprije puzati, a zatim i hodati kako bismo prije svega sebi, ali i drugima pokazali da mi to možemo. Upravo ta motivacija da prohodamo ekvivalentna je motivaciji da se aktualiziramo; aktualizacija je način na koji ćemo se ostvariti kao osoba i postati autonomni.

Sjetite se samo Janice Kostelić ili Blanke Vlašić. Nemjerljivi su uspjesi koje su one postigle. A zašto? Jer su prepoznale svoje potencijale, i unatoč različitim preprekama, uspjele su postati jedne od najboljih sportašica svijeta. No, ne morate biti sportaši, glumci ili pak pjevači da biste bili samostvarena osoba. Dovoljno je da sagledate u svoje misli, uvidite u čemu ste dobri, u čemu uživate – prepoznate svoje prednosti i kvalitete i iskoristite ih na najbolji mogući način.

 

Karakteristike samoaktualizirane osobe

Maslow je tijekom mnogih godina promatrao osobe koje je smatrao samoostvarenima, odnosno samoaktualiziranima te je kod njih uvidio niz zajedničkih osobina:

•    efikasna percepcija realnosti
•    prihvaćanje sebe, drugih i prirode
•    spontanost, jednostavnost, skromnost
•    usmjerenost na probleme
•    potreba za samoćom i privatnošću
•    autonomnost, nezavisnost od kulture i okoline u kojoj živimo
•    doživljavanje „vrhunskih iskustava“
•    osjećaj bliskosti i topline za svako ljudsko biće
•    dublji i iskreniji odnosi s drugima
•    vjerovanje u jednakost svih ljudi
•    razlikovanje dobra i zla
•    smisao za humor
•    kreativnost
•    svjesnost o vlastitoj nesavršenosti i trajna želja za razvojem i stvaranjem

 

Reeve, 2012, navodi šest ponašanja koja pridonose samoaktualizaciji:

1.    Donošenje odluka o rastu i razvoju
Razmišljati o životu kao prilici za napredak i razvoj jedan je od prvih koraka prema samoaktualizaciji. Primjerice, odabir izazovnijeg, ali korisnijeg, kolegija na faksu, zadatka na poslu i sl.

2.    Iskrenost
Budite iskreni, prvenstveno prema sebi i prema drugima. Pokažite ono što stvarno mislite i osjećate. Bavite se onim što je Vama zanimljivo i što Vas ispunjava, neovisno o tome sviđa li se to drugima ili ne. Vrijedi li Vam raditi nešto samo zato što to ili tako rade/misle drugi?

3.    Situacije organizirati tako da se postigne „vrhunsko iskustvo“
Otkrijte ono u čemu ste dobri i razvijte u potpunosti svoje potencijale. Samoaktualizirana osoba jest upravo ona osoba koja je postala sve što je postati mogla.

4.    Odbaciti obrambeni stil ponašanja i razmišljanja
Suočite se sa svojim „vlastitim ja“ i krenite u realizaciju svojih potencijala ne tražeći pritom razloge, odnosno opravdanja zašto nešto ne možete/ne uspijevate napraviti.

5.    Dopustiti „vlastitom ja“ da izroni na površinu
Upoznajte sami sebe i slušajte samo svoju savjest glede toga što i tko želite postati, ne vodeći se pritom onime što Vam govore drugi.

6.    Biti otvoreni za iskustva
Budite spontani, originalni, različiti, spremni na izazove, nove aktivnosti, nove ljude.

 

Ostavi komentar