Što treba znati prilikom prijave za posao?

21. 01. 2013

Piše: Marija Tödtling

Većina kandidata počinje detaljnije tražiti informacije o tvrtki za čije se radno mjesto prijavljuje tek nakon poziva na intervju. Kako biste raspolagali dovoljnim brojem informacija za prijavu koja vas izdvaja od ostalih:

a) istražite tvrtku u kojoj želite raditi,
b) upoznajte zahtjeve radnog mjesta na koje se prijavljujete, i
c) osvijestite vlastita znanja, vještine i sposobnosti.

Dobivene podatke iskoristite za isticanje važnih informacija u životopisu i zamolbi za posao te kako biste na razgovoru za posao poslodavcu pokazali da razumijete njegove potrebe i da ste „napravili domaću zadaću“.

 

Poznavanje tvrtke

Upoznajte tvrtku za čije se radno mjesto prijavljujete tražeći odgovore na sljedeća pitanja:

  • Čime se tvrtka bavi?
  • Koji su njezini ciljevi? Koja je njezina vizija/misija? Ima li slogan?
  • Koje proizvode/usluge nudi? Što ih izdvaja od ostalih na tržištu – po čemu su jedinstveni?
  • Tko su njezini korisnici? Koji dio tržišta zauzima? Zbog čega korisnici biraju baš nju, a ne konkurentsku tvrtku?
  • Tko čini njezinu najveću konkurenciju?
  • Što znate o njezinom sadašnjem i prošlom uspjehu?
  • Koji su njezini aktualni izazovi?
  • Kakva je njezina organizacijska kultura?

Odgovore na većinu pitanja možete pronaći na internetskoj stranici tvrtke. Posebno proučite stranice O nama – tu ćete saznati više o misiji i viziji tvrtke. Razmislite, na koji način radno mjesto za koje se prijavljujete pomaže ostvarenju njezinih ciljeva?

Nakon što detaljno upoznate proizvode i usluge, bacite pogled na godišnja izvješća, iz kojih možete saznati o sadašnjem stanju u tvrtki, i Novosti/Press, gdje možete doznati više o uspjesima i aktualnostima. Pokažite da ste zainteresirani i pratite što se događa – novosti mogu poslužiti kao zanimljiv uvod u zamolbu za posao ili odlična priprema za pitanja na kraju intervjua.

Ne zaboravite na zaposlenike tvrtke koji vam mogu dati dobar uvid u stanje tvrtke i organizacijsku kulturu. Ako nemate takvih poznanika, raspitajte se kod prijatelja. Na poslovnoj mreži LinkedIn potražite stranice tvrtke i vidite imate li vezu (Connection) u tvrtki te možete li je pronaći posredno, koristeći svoje veze. Kad ste već tamo, provjerite koje kompanije drugi korisnici pretražuju – tu često možete saznati imena konkurentskih tvrtki.

Tražilica Google također je odlična opcija. Informacije možete tražiti i na forumu, ali uzmite u obzir da se vaši dojmovi mogu razlikovati od dojmova drugih. Provjerite što u (poslovnim) novinama o tvrtki kažu analitičari, a što kažu sami zaposlenici/direktori tvrtke (ukoliko su nedavno dali intervju). Iz intervjua često možete saznati o najnovijim uspjesima tvrtke, aktualnim problemima ili sljedećim potezima. Najavljuje li tvrtka širenje poslovanja, pravo je vrijeme da se pozovete na tu informaciju i predstavite kao kvalitetno rješenje koje će joj u tome pomoći.

Također, tvrtke čiji su korisnici mlađe ili srednje dobi često možete pratiti na Facebooku i Twitteru. Ponekad na taj način možete stupiti u kontakt s manjim tvrtkama koje se bave inovacijom i tehnologijama.

 

Poznavanje radnog mjesta

Nakon što ste istražili važne informacije o organizaciji u kojoj želite raditi, vrijeme je da se posvetite radnom mjestu. Upitajte se:

  • Koje uvjete trebate zadovoljiti?
  • Koje će biti vaše dužnosti/zadaci?
  • Kako će izgledati vaš tipični radni dan?
  • Što nudi poslodavac?

Dobro pročitajte oglas na koji se prijavljujete, ako je potrebno, i nekoliko puta. Raspitajte se kod osoba koje rade na toj ili sličnoj poziciji. Međutim, budite oprezni – radno mjesto istog naziva ne podrazumijeva uvijek iste radne zadatke.

Ako je oglas kratak, više o radnom mjestu potražite u bazi zanimanja O*NET (www.onetonline.org). Za svako radno mjesto naveden je popis zadataka te potrebnih vještina i znanja. Na hrvatskom jeziku možete se informirati u Vodiču kroz zanimanja (mrav.ffzg.hr/zanimanja/) ili u Knjizi Karijere u izdanju tvrtke Tau on-line (www.moj-posao.net/Knjiga-Karijere/) koju možete besplatno skinuti ako imate aktiviran profil na portalu MojPosao.

Ukoliko osjećate da vam nedostaje neka važna informacija, kontaktirajte poslodavca i pitajte što vam nije jasno.

 

Poznavanje sebe

Začudili biste se koliko se ljudi prijavi za posao ne znajući za što se točno prijavljuju niti žele li obavljati taj posao dulje vrijeme. Nakon što ste istražili tvrtku i radno mjesto na koje se namjeravate prijaviti, zapitajte se:

  • Koja znanja, vještine i sposobnosti imate kako biste:

a) doprinijeli ciljevima tvrtke?
b) uspješno obavljali ponuđeni posao?

  • Na koji način ćete pomoći tvrtki da riješi aktualne izazove?
  • Što možete ponuditi poslodavcu?
  • Kojim primjerima možete potkrijepiti svoje tvrdnje?

Ako niste sigurni kakav posao bi vam najbolje odgovarao, možete testirati svoje profesionalne interese u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje ili u nekoj od tvrtki koje se bave procjenom kandidata za posao.

Ostavi komentar